Rynek biurowy - co dalej? Analiza tygodnia | REDD ALERT
Na rynku biurowym, mimo wprowadzenia kolejnych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 nie widać bezruchu. Specjaliści Platformy REDD, analizujący dane z rynku, zwracają uwagę na wzmożoną aktywność właścicieli nieruchomości biurowych oraz na zwiększone zainteresowanie powierzchniami elastycznymi.
2020-03-30, 09:56

– Rekordowo wzmożoną aktywnością wykazali się właściciele nieruchomości, którzy zaktualizowali informacje o ponad 1100 biurach. Jest to zdecydowanie pozytywny sygnał — rynek nie przestaje funkcjonować, a odczuwalny stan zawieszenia zastępuje mobilizacja i zdecydowane działanie — mówi Piotr Smagała, Managing Director, REDD.

  • W zeszłym tygodniu wynajęto 129 modułów biurowych
  • Na rynek wprowadzono 83 nowe biura do wynajęcia
  • Właściciele dodali informację o dostępności 1192 modułów
  • Bilans tygodnia to ok. 40,000 m kw. nowej powierzchni do wynajęcia

 Bilans tygodnia minimalnie po stronie podaży

Tydzień zamknięto wzrostem wolnej powierzchni do 2.27 mln m kw. W porównaniu do poprzedniego tygodnia jest to dodatkowe 40 tys. m kw. powierzchni dostępnej do wynajęcia. W kontekście łącznych zasobów biurowych, które wynoszą ponad 25 mln m kw., jest to niewielki ruch w granicach 1.6%.

Pandemia, a nieruchomości biurowe

Poniższe zestawienie prezentuje wskaźnik popularności zapytań o powierzchnie biurowe odnotowane w platformie REDD (na skali 1-100) w zestawieniu z popularnością hasła "koronawirus" w Google. Monitorowanie korelacji zapytań agentów nieruchomości o dostępne biura i nastrojów społecznych może być jednym ze wskaźników sentymentów na rynku nieruchomości.

Mimo negatywnych nastrojów i okresu kwarantanny, które wpływają na funkcjonowanie rynku to obserwujemy nieprzerwany wzrost wyszukiwań powierzchni biurowych w Polsce z wykorzystaniem platformy REDD.

– Statystyki pokazują rosnące zainteresowanie informacjami o powierzchni biurowej w Polsce. Wraz z rosnącymi negatywnymi nastrojami na rynku i przedłużającym się okresem kwarantanny widać, że użytkownicy rynku poszukują nowej powierzchni oraz informacji o zmianach na rynku biurowym. W bazie prawie 2 tys. budynków widać na przykład rosnące zainteresowanie coworkami. Powodem może być rodząca się niechęć do długoterminowych zobowiązań. Firmy chcą optymalizacji kosztów. W sytuacji kryzysowej być może będą wolały przenieść się na jakiś czas do biura elastycznego bez deklaracji wynajmu na kilka lat – mówi Piotr Smagała, Managing Director, REDD.

Monitorowanie korelacji zapytań agentów nieruchomości o dostępne biura i nastrojów społecznych może być jednym ze wskaźników sentymentów na rynku nieruchomości.

– Nasi analitycy na bieżąco monitorują dane napływające do systemu. Uważnie będziemy obserwować zmiany w ofertach właścicieli nieruchomości w najbliższych 2-3 miesiącach, które mogą być kluczowe dla określenia dalszego kierunku dla rynku nieruchomości biurowych – dodaje Piotr Smagała, Managing Director, REDD.

Zmieniła się praca w biurowcach

Praca zdalna stała się dla wielu pracowników w ostatnich tygodniach codziennym trybem. Gdyby nie technologia byłaby w zasadzie niemożliwa. W okresie od 5 do 28 marca użytkownicy REDD spędzali 3 razy więcej czasu na platformie.

Zmieniły się także spotkania, które z sal konferencyjnych przeniosły się do systemów online. W ostatnich tygodniach wyraźnie widać wzrost zainteresowania narzędziami do wideokonferencji.

KONTAKT / AUTOR
Piotr Smagała
Managing Director
REDD
600 757 999
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.